4 Ağustos 2015 Salı

Kaman Cevizi ve Üretim

Kaman cevizi için 2014 yılı üretiminin neredeyse yok denilecek seviyede gerçekleşmesi tüm beklentileri 2015 yılı mahsulüne çevrilmesine neden oldu. Ülke genelindeki ceviz ve kaman cevizi üretiminin toplamının iç piyasanın beklentilerini karşılayamaz olduğunu düşünürsek bu sene kuruyemişçilere gittiğimizde karşılaştığımız fiyatlara hiç şaşırmamak gerekli. Satıcılar ile görüştüğümüzde ise bunun nedeninin özellikle üretimin yetersiz olması ve ithal edilen cevizin de beklentilere cevap veremediği cevabını alıyoruz. İş böyle olunca piyasa inanılmaz bir rakamda dengeleniyor.

2015 yılına gelince özellikle Kaman ve çevre yerleşim yerlerinde ceviz bu sene için kısmi olarak var görünmekte. Bu şartlar altında Kaman Cevizi için fiyatın ne olacağını söylemek ne yazık ki çok zor görünüyor. Nihai rakam ve toplam üretim içinse galiba bu sene de diğer tüm senelerde olduğu gibi 2015 Kaman Ceviz Festivalini beklemek gerekecek.

Kaman Ceviz ve Kültür Festivali ise diğer tüm senelerde olduğu gibi bu sene de büyük bir coşkuyla kutlanacak görünüyor. Tabi yaşanan son olumsuz olayları göz önünde bulundurarak Kaman Belediyesi kutlama etkinliklerinde herhangi bir değişikliğe gitmezse. Bir Kamanlı olarak bana soracak olursanız bence kesinlikle bu sene herhangi bir kutlama etkinliği düzenlenmemesi gerektiği gibi vatandaşları milli birlik ve beraberlik konusunda bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.